Заев: Знам дека вистината боли, но денеска системот се справува и со крупните и со ситните риби

/

Борбата со корупцијата продолжува, никој нема да биде поштеден. Системот се справува и со крупните и со ситните риби, секој ден се испраќа пораката дека законот важи еднакво за сите, порача денеска премиерот Зоран Заев од собраниската говорница одговарајќи на пратенички прашања.

Откако нагласи дека е јасна паралелата на владеење меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Заев уште еднаш ја повика опозицијата да се вклучи во борбата против корупцијата и криминалот.

Страшно беше, рече Заев, во времето на Груевски да се спомне име на функционер, а камоли да му се суди. – Денес не е така, напротив. Пред лицето на правдата не се само граѓани, туку и луѓе блиски до власта или до опозицицијата. Никогаш вака отворено во државата не се зборувало на секое ниво и со преземање одговорност од премиерот, како и од останатите владини ешалони, истакна Заев. Целиот напис можете да го видите овде.Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Реакција на МНР на Бугарија за изгласаната во македонското Собрание резолуција со црвени линии

Следна статија

Партијата на Слави Трифонов го доби мандатот од претседателот Радев за состав на Влада

Најново од Вести