ЗАПОЧНА СНИМАЊЕТО НА ТЕЛЕВИЗИСКАТА СЕРИЈА „ЗОКИ ПОКИ“

/

Во основното училиште „Петар Поп-Арсов” во скопската општина Карпош почна снимањето на новата телевизиска серија „Зоки Поки”, модерна екранизација на култното дело на писателката Оливера Николова со која израснаа многу генерации.

ТВ серијата за најпознатиот македонски детски лик ја режираат Александар Поповски и Марија Апчевска, Даријан Пејовски и Радован Петровиќ, а e во продукција на Кино Око, каде како главен продуцент се јавува Роберт Насков. Предвидено е снимање на десет епизоди според внимателно одбрани теми и приказни од книгата со која имаат израснато многу генерации.

Претходна статија

(ВИДЕО) ЉУБЧО НЕШКОВ: СПОРОТ ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ЌЕ ДОБИЕ ПОЗИТИВНА РАЗРЕШНИЦА

Следна статија

ДОПОЛНИТЕЛНИ АВТОБУСИ НА ЛИНИИТЕ 28 И 69 ЗА ПРАЗНИЦИТЕ СВ. ПЕТКА И СВ. ПАНТЕЛЕЈМОН

Најново од Истакнато

Потрага по идентитетот

Facebook статус на Никица Корубин Три достапни документи: Преговарачката рамка на 25 страници, Заклучоците на Советот

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да